środa, 25 lutego 2015

13 sposobów na przyśpieszenie metabolizmuTo jak szybko organizm spala kalorie zależy od bardzo wielu czynników, nie tylko związanych z odżywianiem się i sportem.

       Równie istotne i niezależne od nas jest to, jaką mamy płeć, ile mamy lat, jaka jest nasza masa ciała i jakie towarzyszą nam predyspozycje genetyczne - mężczyźni mają tendencję do spalania większej liczby kcal niż kobiety, ponieważ ich ciało naturalnie składa się z większej ilości mięśni. Metabolizm zwalnia się stopniowo wraz z upływem lat z powodu: zmniejszającej się ilości tkanki mięśniowej, podstawowej przemiany materii, menopauzy i zmniejszonego wydzielania estrogenu u kobiet oraz testosteronu u mężczyzn. 

       Powszechne przekonanie, że szczupłe osoby mają metabolizm „wysoki”, a otyli „niski” nie jest do końca prawdą. Niedoczynność tarczycy, która przyczynia się do spowolnienia metabolizmu nie jest najczęstszym powodem nadwagi i otyłości. To brak równowagi energetycznej stanowi główny powód wahań masy ciała.

Ale bez obaw! W tym poście przedstawimy Wam jak zwiększyć metabolizm :)
 
Oto 13 sposobów:

 1. Twój organizm nieustannie spala kalorie nawet, gdy nic nie robisz. Tempo wzrasta u osób posiadających w składzie ciała większy procent beztłuszczowej masy ciała, czyli mięśni (nawet przy tej samej masie ciała). Każdy kilogram tkanki mięśniowej zużywa około 6 kcal dziennie, a tkanki tłuszczowej tylko 2 kcal. Regularny treningu podnosi przeciętne tempo przemiany materii.
 2.  
 3. Wykonuj ćwiczenia aerobowe, które nie budują w tak dużym stopniu tkanki mięśniowej jak ćwiczenia siłowe. Im ćwiczenia są intensywniejsze, tym dłuży jest okres podwyższonej przemiany materii tuż po sesji treningu.

 4. Pij odpowiednio dużo wody. Jeżeli jesteś chociaż trochę odwodniony, twój metabolizm może się spowolnić. Zainwestuj w zgrzewkę wody i skrzynkę warzyw, które składają się głównie z wody, jak ogórki czy rzodkiewki.

 5. Niektóre składniki zawarte w Energy Drinkach mogą zwiększyć twój metabolizm (kofeina, tauryna). Należy pamiętać, że stosowanie takich używek niesie ze sobą skutki uboczne, takie jak: wzrost ciśnienia tętniczego i częstotliwości bicia serca w ciągu minuty, niepokój, czy problemy ze snem. Nie są wskazane dla dzieci i nastolatków. Co więcej, większość z nich zawiera sporą ilość cukru prostego.

 6. Jedz 5 posiłków dziennie, najlepiej co 3-4 godziny. Jeżeli spożywasz jeden duży posiłek lub dwa duże dziennie, zbyt długie okresy niejedzenia między posiłkami spowalniają naszą przemianę materii.

 7. Dodawaj do potraw ostre przyprawy, jak papryczkę chilli lub pieprz Cayenne. Efekt zwiększenia spalania kcal jest tymczasowy, ale skuteczny.

 8. Pamiętaj o produktach takich jak: chude mięsa i wędliny, rybach, tofu, orzechach, fasoli, jajach i produktach mlecznych. Organizm spala więcej kcal przy metabolizowaniu białka niż tłuszczu czy węglowodanów.

 9. Może mała czarna? Owszem pomoże, ale na krótko. Pamiętaj, żeby pić bez mleka, inaczej nie poczujesz jej mocy.

 10. Pij zieloną lub czerwoną herbatę w ilości 3-5 filiżanek dziennie. Pamiętaj dodatkowo, aby wypijać wodę mineralną, ponieważ herbata zielona w dużych ilościach może wywoływać uczucie suchości w jamie ustnej i stałego pragnienia.

 11. Kobiety nie powinny ograniczać spożywania mniej niż 1200kcal na dobę, a mężczyźni mniej niż 1800. Przychodzi moment, kiedy chcesz schudnąć i ograniczasz jedzenie do minimum. Twój organizm zaczyna spowalniać przemianę materii i tracić tkankę mięśniową. W rezultacie spalamy mniej kalorii i zwiększamy ryzyko efektu „jo-jo”.

 12. Zwiększ spożycie błonnika pokarmowego, przechodząc na pieczywo pełnoziarniste, makarony żytnie, razowe, orkiszowe, warzywa strączkowe oraz warzywa do każdego posiłku. Badania wykazały, że kobiety zjadające więcej błonnika szybciej traciły zbędne kilogramy.

 13. Ogranicz spożycie alkoholu do minimum. Spowalnia nasz metabolizm i nie sprzyja trawieniu.

 14. Wysypiaj się! Sen (7-8 godzin) jest bardzo ważny w utrzymaniu prawidłowej kontroli ośrodka głodu i sytości w mózgu oraz poczucia bycia wypoczętym. Skutkiem nieprzespanych nocy może być:
 • wzrost stężenia hormonu greliny (odpowiedzialnego za uczucie głodu), co może  prowadzić do przejadania się,
 •  zmiana wrażliwości na insulinę (a przez to wyższe ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2),
 • zmniejszenie stężenia leptyny, która między innymi wysyła naszemu organizmowi sygnały o spożyciu wystarczającej ilość pokarmu.
 •  
Badania przeprowadzone w USA w Walter Reed Army Medical Center pomogły zauważyć, że osoby krótko śpiące charakteryzowały się wyższym BMI (ok.28,3kg/m2 – odpowiadającemu nadwadze) od osób spiących długo, których BMI odpowiadało normie ( ok. 24,5kg/m2 ). Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=0kZLQGByXN4
http://www.medicalnewstoday.com/articles/8871.php
http://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-boost-your-metabolism
http://www.fitbie.com/lose-weight/tips/10-eating-mistakes-slow-metabolism
http://www.nhs.uk/livewell/loseweight/pages/how-can-i-speed-up-my-metabolism.aspx

Redakcja: Kasia Grabowska 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza